معرفی استان بوشهر

استان بوشهر با ۲۳۱۹۷ کیلومتر مربع در جنوب غرب ایران و در فاصله ۲۷ درجه و ۱۸ دقیقه تا ۳۰ درجه و ۱۴ دقیقه عرض جغرافیایی و در فاصله ۵۰ درجه و ۷ دقیقه تا ۵۲ و ۵۷ دقیقه طول جغرافیایی واقع گردیده است.  استان بوشهر از شمال به استان خوزستان و قسمتی از استان کهگیلویه و بویر احمد ، از جنوب به خلیج فارس و قسمتی از استان هرمزگان ، از شرق به استان فارس و از مغرب به خلیج فارس محدود است و دارای مرز آبی با خلیج فارس به طول ۶۲۵ ( با احتساب خورها: ۸۶۵) کیلومتر می باشد.

آب و هوای استان از نوع گرم و صحرایی است که در مجاورت دریا هوا گرم و مرطوب و دور از دریا گرم و خشک است. رشته کوههای متعددی در استان وجود دارد که معروفترین قلل این ارتفاعات عبارتند از قله دآرنگ به ارتفاع ۱۲۲۳ متر در شهرستان دیر و شرق شهر بردخون، قله کلات بوریال به ارتفاع ۷۳۰متر، قله گچور به ارتفاع ۱۶۰۳ متر ، کوه گیسکان به ارتفاع ۲۶۰۰ متر ، کوه بزپر به ارتفاع ۱۴۲۰ متر، ارتفاعات خورموج به ارتفاع ۱۸۰۰ متر و کوه سیاه به ارتفاع ۱۵۰۰ متر. مهمترین رودخانه های استان عبارتند از: مند، رودخانه دالکی، رودخانه شاپور، رودخانه حله، رودخانه اهرم، رودخانه شور.

مهمترین تالاب استان تالاب حله با وسعت ۴۲۶۰۰ هکتار می باشد. همچنین پارک ملی دیر- نخیلو با ۲۰۰۰۰ هکتار وسعت، مامن گونه ای کمیاب و حمایت شده از لاک پشت دریایی نوک آبی و سبز و درختان حرا از دیگر زیستگاه های استان می باشد. زبان اکثریت مردم فارسی است. زبانهای عربی و ترکی نیز در بعضی مناطق استان رایج است.استان بوشهر دارای ۱۰ شهرستان، ۳۶ شهر، ۲۵ بخش و ۴۸ دهستان می باشد. آب و هوای استان بیابانی و نیمه بیابانی است که از ویژگیهای آن دوره گرمای طولانی ۷ تا ۸ ماهه در طول سال می باشد.

كليه حقوق اين پايگاه اطلاع رساني متعلق به سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر مي باشد و حق نشر هرگونه مطلب با ذكر منبع بلا مانع است